Hultafors (Zviedrija)

Hultafors ir zviedru zīmols, kas piedāvā kvalitatīvus un novatoriskus rokas instrumentus prasīgiem amatniekiem jau vairāk nekā 130 gadus.

Hultafors zināšanas par profesionālu lietotāju darba ikdienu ir nenoliedzami unikālas. Uzņēmuma pirmssākumi datējami ar 1883. gadu. Kopš tā laika Hutafors ir pavadījuši 130 gadus, izstrādājot un ražojot instrumentus amatniekiem. Profesionāli lietotāji tiek iesaistīti produktu testēšanā, lai nodrošinātu, ka produkti atbilst solījumam — instrumenti, uz kuriem var paļauties.

Hultafors cenšas izstrādāt ergonomiski izstrādātus, ilgmūžīgus izstrādājumus no izturīgiem materiāliem, tādā veidā maksimāli palielinot produktu kalpošanas laiku, vienlaikus samazinot ietekmi uz vidi. 

Stāsts par Hultafors aizsākās 1883. gadā, kad jauns inženieris Karls Hilmers Johansons Kollēns izgudroja mērierīci, kas atvieglotu Zviedrijas pāreju uz metrisko sistēmu.

Cilvēkam vienmēr ir bijusi vajadzība izmērīt attālumu. 1790. gadā Talleiranda nacionālā asambleja pavēlēja Karaliskajai Zinātņu akadēmijai izveidot mērvienību sistēmu “Visiem laikiem, visiem cilvēkiem”. Rezultāts bija metriskā sistēma. Gandrīz 100 gadus vēlāk metriskā sistēma tika oficiāli ieviesta Zviedrijā, kas nozīmēja, ka vecie attāluma mērījumi bija pakāpeniski jāatceļ. Stokholmā tajā laikā dzīvoja kāds pārgalvīgs inženieris, vārdā Karls Hilmers Johansons Kollens. Kad parādījās ziņas par jauno metrisko sistēmu, viņš ātri saprata, cik nozīmīgi ir iespēja redzēt abas mērīšanas sistēmas vienlaikus. Viņš izstrādāja salīdzināšanas mērlenti, kas rādīja gan vecās collas, gan jaunos centimetrus. Problēma bija tā, ka ar garu mērlenti bija neērti rīkoties. Līdz ar to Karla-Hilmera nākamais jauninājums – mērlente, ko var salocīt. Tika radīts saliekamais metramērs.

Kāda angļu dāma, kas bija dzirdējusi par jauno ideju, finansēja pirmo saliekamā metramēra izstrādi. Viņa ieguldīja 5000 zviedru kronu, un 1883. gadā Stokholmas Folkungagatanā tika nodibināts mērlentu ražošanas uzņēmums Svenska Måttoch Tumstocksfabriken. Tas ātri kļuva par veiksmīgu. Kad rūpnīca Stokholmā kļuva par mazu, Karls-Hilmers nolēma pārcelt rūpnīcu uz Gēteborgu, savu dzimto pilsētu. Pēc otrās rūpnīcas Loppetorpetā, kas atradās Hedenā, bija laiks atrast jaunu vietu. Džoelam Kolēnam, Kārļa Hilmera dēlam, bija vasarnīca Hultaforā, nelielā ciematā starp Gēteborgu un Borosu. Ciemats tikko bija ieguvis dzelzceļa staciju, kā arī atbilstošu ceļu, un tas kopā ar iespēju izmantot ūdens enerģiju kļuva par izšķirošajiem faktoriem, lai 1907. gadā veiktu pēdējo pārcelšanos.

Mūsdienās Hultafors ražo instrumentus, uz kuriem var paļauties jebkurā situācijā - mērinstrumentus, instrumentus marķēšanai, cirvjus, nažus, zāģus, kaltus, līmeņrāžus, laužņus utt.

Atpakaļ